Reklama

Čínská medicína versus onemocnění dnešních dnů

Co si představit pod pojmem čínská medicína? V poslední době se v mediích tato dvě slova často objevují, avšak málokdo ví, co vše skutečně zahrnují. Většina z nás si pod tímto pojmem představí akupunkturu, léčebné prostředky ČM jsou ale pestřejší. Jejími součástmi jsou po staletí zdokonalované postupy:

  • fytoterapie - bylinná léčba
  • moxibuce - nahřívání akupunkturních bodů
  • užívání podtlakových skleněných baněk
  • masáže
  • akupresura - tlaková masáž akupunkturních bodů 

    a modernější metody:
  • magnetopunktura - stimulace akupunkturních bodů pomocí speciálních magnetů
  • elektropunktura - povrchová stimulace bodů slabým proudem
  • elektroakupunktura - stimulace akupunkturní jehly slabým proudem
    Čínská medicína se snaží kombinací těchto metod léčit příčinu onemocnění a ne pouze její příznaky

     

Principy čínské medíny:
 

  • Celostní přístup - uvědomování si propojenosti lidského organizmu, jeho vnitřních a vnějších vazeb, vzájemného ovlivňování jednotlivých orgánů.
  • Propojenost člověka s přírodou - člověk je chápán jako článek přírody, podléhající jejím zákonitostem (např.vliv ročních období na onemocnění jednotlivých orgánů).
  • Kauzální přístup - hledání a léčba příčiny - "kořene" onemocnění a nejenom odstraňování jeho příznaků (např. bolesti). 

     

  • Způsoby vyšetření nemocného v ČM:

    Tak jako západní - moderní medicína, tak i ČM užívá k vyšetření nemocného 5 smyslů, kterými lékař vyšetřuje nejenom nemocný orgán či část těla, ale také funkce orgánů bez zjevných potíží. K veliké dokonalosti je propracovaná pulsová diagnostika - při které lékař pohmatem pulsu na zápěstí určí nemocný orgán a příčinu onemocnění. Neméně dokonalá je diagnostika podle jazyka, při které se podle barvy jazyka a povlaku na něm určí nemocné místo v organizmu. Dalšími pomocnými metodami, které dotvářejí celkovou diagnózu jsou vyšetření tváře, očí, nehtů, apod.,. 


    Uzdravit se znamená být trpělivý! 

    Největším problémem úspěšnosti čínské medicíny, nebývá nedůvěra pacienta léčbu, ale jeho netrpělivost. Je přirozené, že to co se po léta v organizmu hromadí a často způsobuje neustále se zhoršující chronické nebo opakující se akutní onemocnění, nemůže být odstraněno v krátké době. Tělo potřebuje dostatek času na to, aby se s nemocí vypořádalo a nabylo původního zdraví. 


    Autor: MUDr. Marek Majerčík - odpovídá na dotazy v poradně Čínské medicíny

    Reklama

    Reklama

    Komentáře

    gnnf (St, 1. 9. 2004 - 12:09)
    No je to šarlatánství jinak by toho klasická medicina dávno využila... Na žádné zázračné vyléčení se nedá spolíhat ,pouze muže dojít k posilení imunity nějakými čaji či dražděním nervů jehličkami, Ale tělo se musí vyléčit samo. Já měl potíže se zady medicina mi nepomohla a šarlatani taky ne a tak i přes bolest jsem začal cvičit-posilovat a za 14dní jsem byl fit. Nedostatek pohybu je příčinou všech chorob ,protože tělo se dokaže vyléčit samo.
    karolina (Ne, 18. 4. 2004 - 22:04)
    Dobry den, hledam pomoc u cinskeho lekare delajiciho u nas pouze bohuzel masaze, vite o nekom? Verim jim vic nez nasim doktorum, protoze cinskou medicinu studovali pet let a nejako u nas semestr nebo dva. Potrebuji komplexni lecbu a lecbu priciny a ne operaci, ktera mi nezaruci opakovani problemu. Stacila by mi akupresura, magnetoterapie proste vse bez jehlicek.
    Dekuji za odpoved K.
    MUDr.M.Majercik (Po, 24. 2. 2003 - 10:02)
    Dobry den Marie,
    chapu Vas negativni postoj k cinské medicine po Vasi neuspesne lecbe.Pricin neuspechu muze byt vice.
    Zde jsou nektere duvody pripadne neuspesnosti lecby:
    1.Prilis kratka doba leceni. Nektera, hlavne chronicka onemocneni trvajici nekolik let vyzaduji delsi dobu lecby, nekdy az nekolik mesicu.Netrpelivost leceneho, kdyz vysledky nejsou patrne v kratkem case a jeho vzdani se dalsi lecby ukazuji na lecbu jako neuspesnou.
    2.Neochota ze strany pacienta spolupodilet se aktivne na lecbe,tzn.udelat pripadne zmeny ve svem zpusobu zivota, jidelnicku vzdat se nekterych lecbe skodicich navyku.Tady je nekdy usili lekare zbytecne.
    3.I pro cinskou medicinu plati tak jako pro jine zpusoby leceni a zapadni medicinu, ze jeji uspesnost v lecbe onemocneni neni 100%.U nekterych onemocneni je vetsi u nekterych mensi uspesnost, u zavaznych jako tezka chronicka a nadorova onemocneni, se pohybuje v relacich 50%.
    Verim ze Vase negativni zkusenost Vas uplne neodradi od
    alternativnich zpusobu lecby.
    MUDr.M.Majercik
    didrak f (Ne, 30. 10. 2005 - 19:10)
    Stranky o akupunkture, cinske medicine a dim-mak:

    http://akupunktura.webpark.sk
    http://www.mujweb.cz/www/akupunktura
    http://mojweb.sk/akupunktura2

    Tajemství akupunkturních bodů - Praktická příručka pro lékaře, léčitele a vážné zájemce o akupunkturu, akupresuru, moxu, šiacu a čínské masáže a bojová umění (čchi-kung / qigong, dim-mak, tchaj-ťi-čchüan / taijiquan, wu-šu / wushu), obsahuje podrobné návody léčebného využití jednotlivých akupunkturních bodů; 60 nejdůležitějších bodů je zpracováno velmi podrobně v samostatných sekcích. Publikace je zajímavá a užitečná i pro běžné čtenáře-laiky, kteří mají zájem obeznámit se s principy tradiční čínské medicíny a jejími terapeutickými i diagnostickými metodami!

    Marie (Po, 24. 2. 2003 - 08:02)
    Po přečtení článku musím přidat svůj komentář.I já jsem se obrátila o pomoc,ale ač jsem hodně věřila,efekt byl nulový,jen peněženka byla asi o 5000kč lehčí.Proto pokud to nebude nutné,nikdy neříkej nikdy,nebudu se zde obracet o pomoc.Marie
    Martina (Po, 24. 2. 2003 - 10:02)
    Dobrý den paní Marie,
    musím reagovat na Váš komentář.Já mám naopak s čínskou medicínou dobré zkušenosti,měla jsem gynekologické problémy,a čínská medicíma mi opravdu pomohla.Podle toho,jak jste zavrhla čínskou léčbu,tak jste "hodila do jednoho pytle"všechno co se týká čínské medicíny.Mě lékař čínské medicíny pomohl vyléčit mé potíže,naopak můj gynekolog už mi zkoušel leccos,ale bez výsledku.
    Martina
    petr K (Po, 24. 2. 2003 - 20:02)
    Souhlasim s panem Majercikem .
    Jednak je opravdu potreba spoluprace pacienta a pak cinska medicina leci i zdanlive vzdalene vazby mezi organy a systemy a je potreba dlouhodoba lecba a nebo i treba smena zivotnich navyku .
    A je take pravda ze jsou lide prumerne inteligentni a ti mene .Ti " mene" chapavi a pristupni pak vsechno hodi do stejneho pytle .A pritom je cinska medicina stara tisicileti a jeji ucinky prokazuji na nejprestiznejsich universitach a klinikach nejen v Cine ale i jinde v Asii .Je soucasti studia na universitach a zvladnout ji vyzaduje mnoho let studia a praxe . Bohuzel pro nas Evropany je velice tezke pripustit ze je i neco vic nez prasek na spani, injekce apod .A pro vetsinu je uz nemyslitelne pripustit ze by ecistovalo neco vic nez prachy v kapse a ...... .
    Od cinske mediciny a filosofie se mame stale co ucit .
    Clanek je zajimavy a kez by opet nekomu otevrel oci .
    Petr K
    Hana (Út, 27. 1. 2004 - 18:01)
    Já bych teda velice ráda věděla,jak se pozná kvalifikovaný praktik TČM od šarlatána.Nabídek je všude plno,ale ještě jsem nenarazila na nějakého solidního lékaře,který by mimo jiné zveřejnil i ceník,aby potom nedošlo k nějakému nemilému překvapení,jak jsem to zažila při návštěvě homeopata.
    Hanka (Po, 8. 1. 2007 - 13:01)
    O čínskou medicínu se zajímám a musím říci, že docela funguje. Používám pro svoji rodinu bylinné kuličky wan, v případě rychlého nasazení při nachlazení fungují stoprocentně! Ovšem je třeba vědět, kdy jakou směs nasadit. Pokud byste měli zájem o skutečné dobré praktiky čínské medicíny, najdete je na Klinice tradiční čínské medicíny, buď v Praze v Opletalově ulici nebo v Hluboké nad Vltavou. Působí tam většinou lidé, kteří studovali medicínu u nás (tudíž jsou vystudovaní lékaři) a pak následně studovali i čínskou medicínu v Číně. Myslím, že je to docela ideální kombinace.
    mirka (Ne, 6. 5. 2007 - 18:05)
    trápí mě už rok inkontinence,prášky nepomáhají,bolesti krční páteře a už 3 roky stále intenzivnější migrény..díky těmto problémům mám deprese a stáhla jsem se do sebe..může mi čínská medicína pomoci??děkuji
    Návštěvník (Ne, 6. 5. 2007 - 20:05)
    zkus se zeptak sama www.patentnimedicina.cz
    Milena (So, 21. 7. 2007 - 10:07)
    Používám bylinný potravinový doplněk Alveo. Je z extraktů 26 bylin . Receptura pochází z tradiční čínské mediciny. Jednoduché užívání, vhodné pro všechny.www.zdravizprirody.wez.cz
    Milena (Ne, 30. 12. 2007 - 03:12)
    Omlouvám se za chybu. http://zdravizprirody.webz.cz
    Návštěvník (Ne, 30. 12. 2007 - 08:12)
    Mileno, jen bych doplnil, že Alveo je vhodné pro všechny boháče. Myslím, že 1360 Kč je trochu moc drahé pro běžného občana.
    Chytrolín (Ne, 30. 12. 2007 - 09:12)
    Když už se někdo z Vás rozhodne pro čínskou medicínu, neměl by přehlížet
    její základní pravidla, tím mám na mysli osobní diagnostiku u odborníka.
    Okopíroval jsem část z úvodního článku :
    Způsoby vyšetření nemocného v ČM:
    Tak jako západní - moderní medicína, tak i ČM užívá k vyšetření nemocného 5 smyslů,
    kterými lékař vyšetřuje nejenom nemocný orgán či část těla, ale také funkce orgánů
    bez zjevných potíží. K veliké dokonalosti je propracovaná pulsová diagnostika
    - při které lékař pohmatem pulsu na zápěstí určí nemocný orgán a příčinu onemocnění.
    Neméně dokonalá je diagnostika podle jazyka, při které se podle barvy jazyka
    a povlaku na něm určí nemocné místo v organizmu. Dalšími pomocnými metodami,
    které dotvářejí celkovou diagnózu jsou vyšetření tváře, očí, nehtů, apod.
    Konec citace
    Takové, nějaké rady na dálku a doporučování universálních léků
    nebude asi to pravé. Neexistuje žádný universální lék. To co dokáže
    nějaké Alveo, dokáže stejně dobře trochu kadeřavé petrželky nasypané
    na hotové jídlo.
    Jindra (Út, 1. 1. 2008 - 08:01)
    Mileno, proč si Alveo kupuješ v internetové lékárně, když jetam tak drahé.
    Radka (Ne, 7. 9. 2008 - 14:09)
    Není nutné kupovat drahé preparáty.Je mnoho jiných potravin.doplnků z čínské medicíny ale i jiných.A základem být zdraví,je především očista těla,životní styl a mnoho jiného.Lidé jsou nemocní většinou vlastním pohodlím,chybami a pod...krásný den
    vladimír hrabec (Po, 10. 1. 2011 - 17:01)
    umí ČM vyléčit, nebo léčit roztroušenou sklerózu. Děkuji.
    Mary (Po, 10. 1. 2011 - 19:01)
    Není nutné kupovat drahé...Máš pravdu.A když slyším o genetické dispozici, beru to s rezervou. Dá se to občas přeložit jako špatné stravovací návyky v rodině,které se dědí z matky na dceru....je to o lidské lenosti a neochotě se něčeho zříci.
    Nilis (St, 16. 2. 2011 - 12:02)
    Tady jsou stránky jednoho chlapíka, který má svěho mistra v číně, u kterého se učí čínské tradiční medicíně. Do čr vozí různé léčebné prostředky, které se zde nedají sehnat. Kromě mox, vozí i čaje a konvičky, vyrobené z kameniny, ne z keramiky - tudíž jsou zdravotně nezávadné... vyrábějí se jen na jednom místě na světě... dokonce ani v číně nejsou lehce sehnatelným artiklem. Já od něj jednu konvičku a čaje mám a jsem maximálně spokojená... lepší čaj jsem zde nesehnala. pro zájemce: http://keramika.aikidojo.cz/keramika.php
    ! (St, 16. 2. 2011 - 13:02)
    "vyrobené z kameniny, ne z keramiky - tudíž jsou zdravotně nezávadné..." je nesmysl, protože kamenina je druh keramiky.
    ... (Ne, 27. 11. 2011 - 16:11)
    ...
    Petra (Ne, 27. 11. 2011 - 16:11)
    Taky by mě zajímalo, jak rozeznat zkušeného praktika od šarlatána...
    Reklama